Бузький Гард

Розташування

Національний природний парк "Бузький Гард" знаходиться в Арбузинському, Братському, Вознесенському, Доманівському та Первомайському районах Миколаївської області. Парк розташований в долині річки Південний Буг від міста Первомайськ до смт. Олександрівка Вознесенського району, а також в долині річки Велика Корабельна від села Благодатне до с. Семенівка Арбузинського району, та річки Мертвовод від села Петропавлівка Братського району до села Актово Вознесенського району, включаючи долину річки Арбузинка від села Трикрати до села Актове.

Найвища висота на території Національного природного парку - 120 м над рівнем моря біля села Мигія Первомайського району в урочищі "Літній хутір". Найвища висота 17 м - урочище Гард з правого берега Південний Буг в околоицях села Богданівка.

Загальна площа території парку становить 6138,13 га, в тому числі 2650,85 га земель, що надаються парку у постійне користування, і 3487,28 га земель, що включаються до його складу без вилучення у власників земельних ділянок та землекористувачів.

Адреса: 55223, Миколаївська область, Первомайський район, с. Мигія, вул. Первомайська, 85, тел./факс (05161) 6-13-70, ел. почта: [nppbg@ukr.net]

Національний природний парк "Бузький Гард" розташований на південно-західному схилі найбільшої геоструктурної області України - Українського кристалічного щита, що складений товщею тріщинуватих скельних порід нижнього протерозою, продуктами їх вивітрювання, яка вкрита осадовими утвореннями різного ступеня обводненості.

У межах парку чітко виділяється плато з пологими схилами. Плато розсічене долинами річок Південний Буг, Мигійський Ташлик, Корабельна, Мертвовод, Арбузинка та Бакшала на окремі ділянки, що у свою чергу розчленовані мережею балок та ярів, найбільш крупні з яких впадають безпосередньо у долину річки Південний Буг. Таких балок на лівобережжі річки нараховується 13, а на правобережжі - 16.
[ред.]
Клімат

Клімат району розташування НПП "Бузький Гард" є помірно-континентальним, з характерними, для степової зони, особливостями. Регіон розташований у Північно-степовій підзоні. Він характеризується малосніжною, порівняно теплою нестійкою зимою, жарким літом з недостатнім і нестійким зволоженням, частою повторюваністю засух і суховіїв.

Температура повітря протягом року змінюється в широкому діапазоні від -34°C до +39°C. Температура вище 0°C тримається тут дев'ять місяців.
[ред.]
Ґрунти

Основною ґрунтотвірною породою на території національного природного парку "Бузький Гард" є леси. З півночі на південь вони вкривають увесь простір міжріччя.

За механічним складом леси першого ярусу переважно легкосуглинисті і важкосуглинисті. Вони містять від 15% до 16% CaCO3, що обумовлює у процесі ґрунтоутворення, закріплення продуктів розпаду органічних мас, гумусних з'єднань і, як наслідок, утворення родючих чорноземів. У пониженнях рельєфу подекуди зустрічаються оглеєні леси, які відзначаються несприятливими для ґрунтоутворення фізичними якостями - щільною будовою і низькою водопроникністю. На давніх терасах зустрічаються лесоподібні суглинки, що відзначаються легким механічним складом. На схилах долини р.Південний Буг та його приток, по балках, в місцях, де спостерігаються відслонення гранітів та гнейсів, утворюється елювій магматичних порід. Майже на всій території парку леси підстелені червоно-бурими глинами, які характеризуються важким механічним складом та високою водопроникністю. Це обумовлює утворення чорноземів різного ступеню засоленості.
[ред.]
Флора

Флора НПП «Бузький Гард» налічує більше ніж 1000 видів рослин. Інвентаризаційними дослідженнями на території парку виявлено 861 вид покритонасінних рослин, 2 види голонасінних, 10 видів папоротей, 4 види хвощів, 76 видів мохоподібних, 46 видів лишайників та 141 вид водоростей. 34 представники місцевої флори занесені до Червоної книги України, 6 – до Європейського червоного списку, 5 - до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 2 - до Бернської конвенції. Одинадцять рослинних угруповань занесені до «Зеленої книги» України. Серед раритетних видів представлені: смілка бузька (Silene hypanica), гвоздика бузька (Dianthus hypanicus), вишня Клокова (Cerasus klokovii), мерингія бузька (Moehringia hypanica), громовик гранітний (Onosma graniticola), рутвиця смердюча (Thalictrum foetidum), чистець вузьколистий (Stachys angustifolia), тюльпан бузький (Tulipa hypanica), ковила гранітна (Stipa graniticola) та багато інших.
[ред.]
Фауна

На сьогодні на території парку мешкає 22 види хребетних тварин, що занесені до Червоної книги України, 5 – до Європейського червоного списку, 5 - до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 176 - до Бернської конвенції. Серед переліку рідкісних видів - полоз лісовий (Elaphe Longissima), видра річкова (Lutra lutra), марена дніпровська (Barbus barbus borysthenicus), орел-карлик (Hieraaetus pennatus), підорлик малий (Aquila pomarina), ящірка зелена (Lacerta viridis) та багато інших. Чисельність безхребетних за оцінкою фахівців сягає понад 11000 видів. Серед них на території парку відмічено 23 види, що занесені до Червоної книги України, 10 – до Європейського червоного списку, 4 – до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 7 – до Бернської конвенції. Рідкісними є дозорець-імператор (Anax imperator), дибка степова (Saga pedo), красотіл пахучий (Calosoma sycophanta), поліксена (Zerynthia polyxena), джміль глинистий (Bombus argillaceus) та ін.


[ред.]
Рекреація

Завдяки своєму розташуванню територія національного природного парку "Бузький Гард" у достатній кількості має мальовничі куточки, придатні для відпочинку, оздоровчо-пізнавальної рекреації тощо. Найбільш привабливими для відвідувачів є: урочища "Протич", "Громове", "Лабіринт", "Гард" та ін.

Для гірського туризму, скелелазіння найбільш цінними є виходи кристалічних порід в урочищі "Громове" (скеля Громова), в урочищі «Романова Балка» (скеля «Крапля») в Актовському каньйоні.

Основна частина водних рекреаційних ресурсів представлена р. Південний Буг, де проходять водні маршрути по порогам II-III категорії складності на плавзасобах різних класів (рафти, катамарани, каяки). Вся ділянка русла річки, де проходять водні маршрути (від с. Мигії до с. Богданівки), має популярність серед любителів активного виду відпочинку. Найбільш відвідуваними є: урочище "Протич» та гирло річки Велика Корабельна.
[ред.]
Перспективи розвитку рекреації

З подальшим використанням рекреаційних ресурсів в рекреаційній і туристичній діяльності адміністрації парку необхідно здійснити організаційно-господарські заходи, які включають в себе будівництво та обладнання візит-центру, еколого-інформаційних пунктів, створення нових і облаштування уже існуючих екскурсійних та туристичних маршрутів, стежок, рекреаційних пунктів тощо. Саме ці заходи направлені на здійснення регулювання чисельності відвідувачів та підвищення місткості рекреаційних ділянок.
[ред.]
Геологічні об’єкти, мальовничі ландшафти

На території НПП «Бузький Гард» надзвичайно мальовничими є каньйоноподібні долини рр. Південний Буг, Арбузинка, Мертвовод.

Пороги, що до нашого часу збереглися на Південному Бузі, мають місцеву назву брояки. З ними, як і з багатьма островами та скелями, пов'язана велика кількість запорізько-гайдамацьких легенд і переказів, які зберігають пам'ять про козацьку старовину та бувальщини. Про минуле говорять їхні назви: Запорізька брояка, острів козака Мамая, скелі Турецький стіл і Пугач, Гайдамацька балка та інші.

Ця особливість забезпечила місцевості у 2008 році перемогу РЛП «Гранітно-степове Побужжя» у всеукраїнській акції «Сім чудес України» у другому етапі акції «Сім природних чудес України". У 2009 році в рамках конкурсу «Сім природних чудес Миколаївської області» чотири природних об’єкти на території НПП «Бузький Гард» отримали відзнаки переможців.

Комментариев нет:

Отправить комментарий